menu

Zbadamy poziom aktywności fizycznej szczycieńskich przedszkolaków

2021-03-24 11:59:33 (ost. akt: 2021-03-24 12:02:37)

We współpracy z Fundacją Veolia Polska, Szczytno sprawdzi poziom aktywności fizycznej dzieci w wieku przedszkolnym. Badanie Sportowej Akademii Veolia Junior obejmie również analizę zmiany nawyków ruchowych rodzin w czasie pandemii COVID-19.

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących prawidłowy rozwój dziecka w wieku przedszkolnym, nie tylko motoryczny, ale także emocjonalny i społeczny.

Według zaleceń ekspertów z WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), dzieci w wieku 3-4 lat powinny być aktywne w ciągu dnia co najmniej 180 minut, z których energiczne zabawy powinny stanowić minimum godzinę. Dzieci od 5 roku życia powinny zaś kumulować w ciągu dnia co najmniej 60 minut od umiarkowanej do intensywnej aktywności fizycznej, codziennie.

Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie regularnego ruchu już od najmłodszych lat dla zdrowia i jakości życia w przyszłości, monitorowanie aktywności fizycznej przedszkolaków jest bardzo istotne. Tym bardziej, że najmniej publikacji na temat aktywności fizycznej dotyczy właśnie grupy dzieci.

Z myślą o dalszym rozwoju projektu Sportowej Akademii Veolia Junior, Fundacja Veolia Polska wystartowała z badaniem pt. „Aktywność fizyczna przedszkolaków i zmiany nawyków ruchowych rodzin w czasie pandemii COVID-19”. Badaniem objęci są rodzice dzieci w wieku 3-6 lat z Chrzanowa, Hrubieszowa, Łodzi, Poznania, Szczytna, Tarnowskich Gór, Warszawy i Zamościa. Partnerem merytorycznym przedsięwzięcia jest Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Do udziału w badaniu serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców dzieci mieszczących się we wskazanym przedziale wiekowym.

Kwestionariusz on-line dostępny jest pod linkiem https://badaniesavjunior.webankieta.pl/ do 7 kwietnia 2021 roku.
Jego uzupełnienie powinno zająć około 15 minut.

Zebrane dane posłużą w przyszłości do tworzenia polityk i podejmowania decyzji w tym zakresie, a także rozwoju programów upowszechniających aktywność fizyczną, zwłaszcza wśród dzieci.

Badanie Sportowej Akademii Veolia Junior realizowane jest w Szczytnie przez Fundację Veolia Polska, a prowadzone przez operatora Sportowej Akademii Veolia Junior – Fundację V4Sport.

https://m.powiatszczycienski.pl/2021/03/orig/badanie-38997.png