menu

Nowe dowody osobiste

2021-11-02 12:01:04 (ost. akt: 2021-11-02 12:20:37)

Od 8 listopada b.r. można składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. W nowym dowodzie przywrócony zostanie podpis właściciela, pojawią się także odciski palców.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, rozwiązania techniczne umożliwiające wydawanie nowych dowodów osobistych zostaną wdrożone w niedzielę 7 listopada, co oznacza, że wnioski o nowe dokumenty tożsamości Polacy będą mogli składać od poniedziałku 8 listopada.

Co się zmieni?

W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) - będzie też kilka innych, dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dowody będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia i te dokumenty będą zawierać odciski palców. Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców. Wyjątkowo będą też wydawane dowody osobiste na 12 miesięcy (jeśli nie będzie możliwości pobrania odcisków palców).

Składanie wniosków

W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych od 27 lipca nie ma możliwości złożenia wniosku o nowy dokument tożsamości drogą elektroniczną. Można to zrobić tylko w urzędzie. Usługa elektroniczna dla dzieci do 12. roku życia zostanie przywrócona od 8 listopada 2021.

Ważne:
Po rozpoczęciu wydawania nowych dowodów nie będzie konieczności wymiany wciąż ważnych dokumentów. Z dotychczas posiadanego dowodu można korzystać do czasu upływu terminu jego ważności.

Do pobrania:
Ulotka dotycząca nowych dowodów osobistych

https://m.powiatszczycienski.pl/2021/11/orig/plakat-nowe-dowody-osobiste-44765.png