menu

Szczytno stawia na zrównoważony transport publiczny

2019-06-19 13:00:00 (ost. akt: 2019-10-31 15:07:46)

Gmina Miejska Szczytno realizuje projekt pn. „Miasto Szczytno – miasto zrównoważonego transportu publicznego” dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.

http://m.szczycienski.wm.pl/2019/10/orig/znaki-na-strone-www-25571.jpg
Celem projektu jest zapewnienie integracji komunikacyjnej miasta Szczytno poprzez ułatwienie dojazdów do pracy, szkoły i zwiększenie dostępności usług oraz bezpieczeństwa ruchu.

- Gmina Miejska Szczytno odważnie stawia na zrównoważony transport zbiorowy jako alternatywę dla poruszania się po mieście samochodami – mówi Krzysztof Mańkowski Burmistrz Miasta Szczytno. - Realizacja projektu „Miasto Szczytno – miasto zrównoważonego transportu publicznego” ma na celu pokazanie, że autobus może być tanią, szybką i wygodną alternatywą dla samochodu.

Mieszkańcy Szczytna zyskają na realizacji projektu. Przede wszystkim będą mogli korzystać z rozbudowanej, 3 linii transportu publicznego, a jeden z przystanków przy nowej części trasy zostanie wyposażony w strefę Bike&Ride. Będzie to miejsce, w którym rowerzyści mogą bezpiecznie zostawić swój rower i kontynuować podróż autobusem miejskim.

W ramach projektu wymieniono 450 opraw oświetlenia ulicznego, co wpłynie na lepsze doświetlenie chodnika po zapadnięciu zmroku oraz jesienią i zimą. Przyniesie to również wymierny skutek dla środowiska naturalnego w postaci zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery o 217 ton. Zmniejszy także zużycie energii o około 261 MWh. Taką ilość energii rocznie zużywa średnio 130 trzyosobowych rodzin. Na potrzeby nowego przebiegu linii nr 3 przebudowano także łącznik ulicy Królowej Jadwigi z ulicą Lidzbarską w ramach prac wybudowano jezdnię i chodniki z kostki brukowej, wybudowano zatokę z wiatą przystankową, kanalizację deszczową i oświetlenie uliczne w technologii LED.

Korzystanie z transportu zrównoważonego to same korzyści:
• oszczędności czasu i pieniędzy
• zmniejszenie korków na drogach
• zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i zmniejszenie liczby wypadków
• ograniczenie hałasu, zwłaszcza w godzinach szczytu
• zmniejszenie emisji spalin
• wzrost atrakcyjności środowiska miejskiego

http://m.szczycienski.wm.pl/2019/10/orig/dsc08823-25605.jpg

http://m.szczycienski.wm.pl/2019/10/orig/znaki-na-strone-www-25571.jpg
  • Port Lotniczy OLSZTYN- MAZURY
  • Kino w Szczytnie od piątku
  • Kfsdw
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa