Czy wiesz, że Szczytno ma wysoki poziom odzysku odpadów? To zasługa mieszkańców! Dzięki przestrzeganiu kilku prostych zasad wszyscy, którzy odpady segregują mogą być spokojni o swoje rachunki.
Statystyczny Polak produkuje około 300 kg. śmieci rocznie. Biorąc pod uwagę, że w samym Szczytnie mieszka około 25 tys. osób, to z samego miasta na wysypisko trafia około siedmiu ton odpadów. Warto więc segregować by zmniejszyć tę ilość.
Mieszkańcy Szczytna już w 2004 roku mieli możliwość segregowania odpadów. Wówczas, miasto chcąc być na ekologicznej fali postanowiło zainwestować w specjalne kontenery służące do segregacji plastiku, szkła i papieru, które pojawiły się na osiedlach oraz worki z różnymi oznaczeniami, które trafiały do mieszkańców domków jednorodzinnych.
Całe przedsięwzięcie dofinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Było to 10 lat przed zmianą ustawy o gospodarce odpadami. - Chcieliśmy, aby nasi mieszkańcy mieli wybór. Dzięki takiemu prostemu działaniu jak ustawienie dzwonów do segregacji i rozpowszechnianiu specjalnych worków na śmieci, mogli przysłużyć się naturze - mówi burmistrz Danuta Górska. - Warto wspomnieć, że szczytnianie szybko przyzwyczaili się do nowych kontenerów i zaczęli segregować.
Równocześnie z pojemnikami do segregacji zaczęła funkcjonować Stacja Segregacji Odpadów w Nowym Gizewie. Tam śmieci przechodziły dodatkową selekcję.
Takie stopniowe wdrażanie w segregację opłaciło się. Dzisiaj po około dwóch latach od wejścia w życie nowej ustawy o gospodarce śmieciowej, miejskie wskaźniki zaskakują pozytywnie.
Na koniec 2014 roku odpady przeznaczone do recyklingu stanowiły blisko 26 procent na wymagane 14 procent. Dodatkowo, dzięki temu, że odpady z miasta trafiają do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, ilość odpadów biodegradowalnych w utylizowanych śmieciach stanowi zaledwie 9 na dopuszczonych 50 procent.
- Bardzo cieszy mnie to, że nasi mieszkańcy tak poważnie traktują segregację - mówi Danuta Górska. - Te wyniki mówią o tym jak dużą mamy świadomość ekologiczną. Dla nas to powód do dumy. Warto segregować, by móc żyć w czystym środowisku.
Tych, którzy się wahają zachęcamy do podjęcia tego wyzwania. Bo segregując śmieci zyskujemy! Z jednej strony czyste środowisko, z drugiej dbamy o nasze portfele. Bo Ci mieszkańcy, którzy swoje śmieci segregują, mogą być pewni, że przez najbliższe lata ich rachunki za odbiór odpadów nie wzrosną.