Dyskusyjny Klub Książki to comiesięczne spotkania podczas, których grupa czytelnicza rozmawia na temat omawianej książki. Celem naszych spotkań jest promocja czytelnictwa. DKK działa w ramach ogólnopolskiego programu Instytutu Książki.
SPOTKANIA
21.05.2026 r. Tematem dyskusji była książka "CHŁOPKI. OPOWIEŚĆ O NASZYCH BABKACH" Joanny Kuciel - Frydryszak
"CHŁOPKI. OPOWIEŚĆ O NASZYCH BABKACH" Joanny Kuciel-Frydryszak to reportaż historyczny, który stał się jednym z największych fenomenów wydawniczych ostatnich lat w Polsce. Autorka rzuca światło na przemilczaną historię kobiet wiejskich z czasów II Rzeczypospolitej, odzierając polską wieś z sielankowego mitu.
Klubowicze dzielili się swoimi refleksjami na temat codziennego trudu bohaterek, nierównościach społecznych oraz sile i determinacji wiejskich kobiet. Spotkanie przebiegło w atmosferze otwartej dyskusji i pozwoliło spojrzeć na historię z perspektywy często pomijanej w tradycyjnych opowieściach.

29.04.2026 r. Tematem dyskusji była książka "KUKUŁKA" Antoniny Kozłowskiej
„KUKUŁKA” autorstwa Antoniny Kozłowskiej to poruszająca powieść obyczajowa o macierzyństwie, niespełnionych pragnieniach i skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Historia przedstawia losy dwóch kobiet z różnych światów – zamożnej Marty, pragnącej dziecka, oraz Iwonny, samotnej matki, których ścieżki dramatycznie się krzyżują.
Książka zmusza do zastanowienia się nad tym, co definiuje matkę, a także nad ceną, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za spełnienie marzeń.
Klubowicze polecają również inne książki autorki.

19.03.2026 r. Tematem dyskusji była książka " TROCINY" Krzysztofa Vargi
"TROCINY" autorstwa Krzysztofa Vargi wywołała wśród klubowiczów wiele emocji i skłoniła ich do refleksji. Jest to lektura trudna, momentami niepokojąca ponieważ wszystko zostało w niej pokazane i odwrócone w nietypowy sposób. Mimo, że nie czyta się jej łatwo pozostawia po sobie silne wrażenie.

26.02.2026 r. Tematem dyskusji była książka "NIENARODZONA" Ewy Przydrygi
"NIENARODZONA" autorstwa Ewy Przydrygi to mroczny thriller psychologiczny opowiadający o zaginięciu Laury Wagner, w którym kłamstwa, gęsta atmosfera i mylne tropy utrudniają śledztwo.
Książka wywołała sporą dykusję wśród klubowiczów jednak wszyscy zgodnie doszli do wniosku, że nie jest to ksiązka, po którą sięgneli by w pierwszej kolejności.

29.01.2026 r. Tematem dyskusji była książka "BOJOWA PIEŚŃ TYGRYSICY"
“BOJOWA PIEŚŃ TYGRYSICY” to autobiograficzna opowieść, w której autorka opisuje swój rygorystyczny styl wychowania dwóch córek. Inspirując się tradycyjnym chińskim modelem rodzicielstwa stawia na bezwzględną dyscyplinę, ciężką pracę i dążenie do perfekcji, szczególnie w nauce i muzyce.
Lektura wzbudziła wśród klubowiczów wiele emocji i skrajnych opinii - od zrozumienia dla konsekwencji i wysokich wymagań autorki, po krytykę nadmiernej kontroli i presji nakładanej na dzieci. Wspólne rozmowy podczas spotkania pokazały, że książka nie daje prostych odpowiedzi ale skutecznie prowokuje do refleksji nad własnymi przekonaniami i doświadczeniami.

11.12.2025 r. Tematem dyskusji była książka „KRAINA CHICHÓW” Jonathana Carrolla
„KRAINA CHICHÓW” to powieść będąca niezwykłą mieszanką humoru i horroru. Od samego początku zaskakuje i trzyma w napięciu. Jest to jedna z tych książek, w których nie sposób powiedzieć, co się wydarzy. Autor stopniowo odsłania w niej kolejne warstwy dziwności, a czytelnik czuje, jakby sam trafił do świata, który wymyślił pisarz 📚
Klubowicze jednogłośnie stwierdzili, że jest to książka, którą zapamiętuje się na długo i z czystym sumieniem polecają tę lekturę 😀

20.11.2025r. Tematem dyskusji była książka "Wszystko jest iluminacją" Jonathana Safrana Foera.
Młody Amerykanin przybywa na Ukrainę, ściskając w ręku podartą fotografię. Szuka kobiety, która przed pięćdziesięciu laty uratowała jego dziadka przed nazistami. W poszukiwaniach towarzyszy mu grupa wyjątkowych ekscentryków.
źródło:
"Wszystko jest iluminacją" łączy ze sobą humor z refleksją o pamięci, tożsamości i poszukiwaniu korzeni, dlatego klubowicze jednogłośnie polecają tę książkę😀

23.10.2025r. Tematem dyskusji była książka "Wieczny początek. Warmia i Mazury" Beaty Szady.
Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi, z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno – wciąż muszą zaczynać od nowa.
źródło: https://lubimyczytac.pl/.../wieczny-poczatek-warmia-i-mazury
Klubowicze polecają książkę B. Szady, ponieważ jest to wnikliwy reportaż o tym jak historia i ludzie ukształtowali dziś Warmię i Mazury, i jak sami się w nich odnaleźli.

25.09.2025r. Tematem dyskusji była książka Deborah Feldman "Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów"
NIEZWYKŁA HISTORIA O CENIE WOLNOŚCI I GROŹBIE FUNDAMENTALIZMU
Nowy Jork, Brooklyn - chasydzka dziewczyna uwięziona w jednym z najbardziej otwartych miast świata. Nastolatka bez książek, kina, teatru, koncertów, spotkań z rówieśnikami. Poddana opresyjnej tradycji i religii ortodoksyjnej społeczności.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/.../unorthodox-jak-porzucilam...
Klubowicze jednogłośnie stwierdzili ze polecają książkę Deborah Feldman "Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów"

25.06.2025r. Tematem dyskusji była książka Ryszarda Kapuścińskiego "Podróże z Herodotem".
W książce tej autor porównuje swe podróże po Azji i Afryce z przygodami starożytnego kronikarza Herodota. Prowadzi dywagacje i często przytacza zabawne lub ciekawe anegdoty ze swoich eskapad oraz "Dziejów" Herodota.
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4224838/podroze-z-herodotem
Klubowicze jednogłośnie stwierdzili ze Ryszard Kapuściński to "mistrz" reportażu, i bardzo gorąco polecają książkę "Podróże z Herodotem"

21.05.2025r. Tematem dyskusji była książka Jana Kaczkowskiego i Piotra Żyłki "Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość".Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 http://xn--lubimyczyta-vlb.pl/ w kategorii Autobiografia, biografia, wspomnienia.W inspirującej rozmowie z Piotrem Żyłką ks. Jan zdradza źródła swojej niesamowitej energii i nieskończonych pokładów optymizmu. O swoim życiu i polskim Kościele mówi z odwagą i dystansem osoby, która pokonała własny strach. Wzruszające do łez świadectwo człowieka, który wie, że być może nie zostało mu wiele czasu.
źródło: http://lubimyczytac.pl/.../zycie-na-pelnej-petardzie...
"Wspaniała, niezwykle wciągająca opowieść o ludziach, wartościach, życiu i wierze".
Klubowicze serdecznie polecają i zachęcają do lektury.

23.04.2025r. Tematem dyskusji była książka Alana Bennetta "Czytelniczka znakomita".
"Bardzo zabawna i świetnie napisana powieść o tym, jak królowa angielska odnajduje w sobie pasję czytelniczą. Zaniedbując obowiązki monarchini, zaczyna pochłaniać dzieła kolejnych autorów, czyta wiersze Thomasa Hardy'ego, powieści Marcela Prousta, a także dramaty Samuela Becketta. Autor, jeden z najbardziej oddanych orędowników literatury, dostarcza nam znakomitego argumentu na uzasadnienie tezy, że warto czytać książki. "
źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/51916/czytelniczka-znakomita
Książka bardzo spodobała się naszym klubowiczom. Serdecznie polecamy i zachęcamy do tej lektury.

27.03.2025 r. Tematem dyskusji była książka "Włoskie buty" Henninga Mankella.
"Dziwaczna prośba dawnej miłości pociągnie za sobą lawinę zdarzeń i spotkań, które nie pozwolą byłemu lekarzowi wieść dawnej, wycofanej egzystencji, ale zmuszą go do powrotu do życia i rozliczenia z przeszłością".
Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/190749/wloskie-buty
Książka spodobała się naszym klubowiczom, jednogłośnie stwierdzili, że trzyma w napięciu od samego początku. Serdecznie polecamy i zachęcamy do przeczytania tomu drugiego "Szwedzkie kalosze".

20.02.2025 r. Tematem dyskusji była książka "Spojrzenie wstecz Rozmowy" Justyny Dąbrowskiej.
"Żeby móc zabierać głos w sprawach fundamentalnych, potrzebna jest odpowiednia perspektywa, poczucie humoru, umiejętność wyciągania wniosków, a przede wszystkim bogaty bagaż doświadczeń. Rozmówcy Justyny Dąbrowskiej spełniają wszystkie te warunki i nie wymagają dodatkowych rekomendacji.
Justyna Dąbrowska rozmawia z pokoleniem swoich rodziców. Dzięki rzadkiej umiejętności słuchania, którą ma autorka, otrzymujemy pasjonujące opowieści o życiu. O tym, co jest w nim ważne, jak czerpać z niego radość, jaki jest sens przemijania i jak sobie z nim radzić".
Źródło: https://lubimyczytac.pl/.../153378/spojrzenie-wstecz-rozmowy
Książka wzbudziła duże zainteresowanie oraz ciekawą dyskusję wśród klubowiczów. Polecamy.

23.01.2025 r. Tematem dyskusji była książka "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza" Dominik Szczepański.
Z historii Tomka wybrzmiewa przesłanie, że jeśli masz marzenie, to zamiast szukać wymówek, po prostu zacznij je spełniać.
„Czapkins” to historia o miłości i samotności; uzależnieniu i wyzwoleniu; poszukiwaniu prawdy i walce z własnym ego. A także o niezwykłym marzeniu, które zmieniło życie Mackiewicza i ludzi wokół niego. Ale przede wszystkim to opowieść o wolności, jej pragnieniu i wcielaniu w życie. Wolności, która nigdy nie ogranicza wolności innych; wolności, która jest bardzo blisko związana z poczuciem odpowiedzialności – za partnerów wspinaczkowych, za przyjaciół i bliskich. Wolności do końca.
Żródło: https://lubimyczytac.pl/.../czapkins-historia-tomka...
Książka jest warta uwagi czyta się świetnie, uzupełniają ją liczne zdjęcia z wypraw bardzo dobrze przedstawia biografię Tomka Mackiewicza. Gorąco polecamy!
