menu

Majnegóry na dziedzińcu ratusza

2020-08-02 08:49:07 (ost. akt: 2020-08-02 08:55:26)

W piątek, 31 lipca i sobotę, 1 sierpnia, o godz. 21:00 na dziedzińcu ratusza przy pełnej widowni odbyło się przedstawienie „Majnegóry” (słuchowisko na żywo).

Link do transmisji na żywo.
Spektakl teatralny w konwencji inscenizowanego słuchowiska "na żywo" opowiada historie niezwykłe, dla których źródłem inspiracji są na pozór niewiarygodne fakty.
A są to: zdarzenia z lat 1921-22, związane z ludowym przekazem o skarbach w Złotych Górach /opodal miejscowości Muszaki k/Nidzicy/ oraz z lat 1940-42, mające miejsce w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.
Ze skarbami w Złotych Górach wiążę się wiele starych legend i podań. W 1921r. pewien. robotnik leśny ze wsi Jablonki nadał tym przekazom nowe znaczenie. Ogłosił bowiem, że co noc z tajemniczymi zjawami udaje się w głąb Złotych Gór do ukrytych tam skarbów. Duchy nakazały mu, by wezwał Mazurów do wydobycia modlitwą „zaklętych bogactw”. Drwal podjął się misji „trybuna ludowego”. Mazurzy tłumnie przybyli do Złotych Gór. Koczowali na wzgórzach przez wiele miesięcy modląc się i śpiewając pieśni z Kancjonałów – a wszystko po to, by wydobyć z podziemi ukryte i strzeżone przez demona skarby.
Drugim źródłem inspiracji fabuły spektaklu jest sylwetka niemieckiego naukowca ornitologa, który pełniąc ochotniczo służbę wartowniczą w esesmańskiej załodze KL Auschwitz, jednocześnie (za zgodą władz III Rzeszy i komendanta obozu) zajmował się badaniami naukowymi z zakresu ornitologii i przyrody w obozie i w jego okolicy.
Spektakl mierzy się z zagadnieniem ponadczasowości funkcjonowania tzw. realizmu magicznego - tendencji estetycznej, w której elementy magiczne stanowią naturalny element rzeczywistości. Charakteryzuje się ona nawiązywaniem do mitów, legend i przekazów ludowych. Ten kierunek, powstały w latach 20 w Niemczech, obecny był w sztuce i literaturze, a także w życiu publicznym - jako element ideologiczny systemów totalitarnych.
Czy wciąż jest obecny w naszej rzeczywistości?
O to pytają się autorzy spektaklu p.t. „MAJNEGÓRY”.
Premiera spektaklu została zarejestrowana przez radiową Trójkę i wyemitowana na Scenie teatralnej radiowej Trójki we wrześniu 2019 r.

Scenariusz: Robert Wasilewski
Reżyseria: Romuald Wicza – Pokojski
W rolach głównych:
Katarzyna Siergiej
Marta Bocianiak
Andrzej Żak
Marcin Kiszluk
Adam Bocianiak
Scenografia: Bartosz Myślak
Muzyka i wykonanie: Ewa i Kaja Wasilewskie, Monika Paśnik-Petryczenko, Adam Cudak,
Pomysły muzyczne: Robert Wasilewski, Iga Wasilewska.
Po spektaklu planujemy spotkanie z twórcami!