menu

Otwarcie wystawy "Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy"

2019-11-27 08:47:01 (ost. akt: 2019-11-27 10:15:09)

W piątek, 6 grudnia 2019 roku o godz. 17:00 odbędzie się doroczne spotkanie z darczyńcami i dobrodziejami Muzeum Mazurskiego w Szczytnie. Zostanie również otwarta nowa wystawa pt. „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy” z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.

Wystawa „Jaćwingowie. Zapomniani wojownicy”, przedstawia zarys dziejów najpotężniejszego z plemion pruskich. W świetle odkryć archeologicznych i najnowszych ustaleń historyków, jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów.
Klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terenu doprowadziły do stopniowego zaniku pamięci o tym walecznym plemieniu.
Najnowsze odkrycia archeologiczne w Szurpiłach, Skomacku Wielkim oraz innych, ważnych ośrodkach wczesnośredniowiecznej Jaćwieży potwierdzają militarny charakter tej kultury oraz przede wszystkim przywołują ten lud z mroków zapomnienia.

Po otwarciu wystawy nastąpi podsumowanie działalności muzeum w mijającym 2019 roku oraz wręczenie podziękowań osobom i instytucjom wspierającym szczycieńskie muzeum. Spotkanie zakończy koncert Cezarego Makiewicza, który zaprezentuje m.in. swój autorski repertuar w tym nowo opracowane pieśni warmińskie.

http://m.szczycienski.wm.pl/2019/11/orig/zaproszenie-darczyncy-jacwingowie-cmyk-1-26246.jpg
  • Port Lotniczy OLSZTYN- MAZURY
  • Kino w Szczytnie od piątku
  • Kfsdw
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa