W roku szkolnym 2024/2025 społeczność Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Orła Białego w Szczytnie wzięła udział w konkursie „Szkoła Przyjazna Środowisku” zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. Inicjatywa ma na celu integrację uczniów, rodziców, nauczycieli oraz społeczności lokalnej wokół działań zmierzających do aktywniejszej pracy na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

W ramach ubiegania się o Certyfikat opracowano kompleksowy plan działań służących podnoszeniu świadomości ekologicznej społeczności szkolnej i środowiska lokalnego. Obowiązkowym elementem była również realizacja własnego projektu ekologicznego. Szkolna społeczność realizowała projekt pn. „Konkursowa EKOprzygoda”. Jego celem było m.in. kształtowanie postaw proekologicznych poprzez systematyczne uczestnictwo w konkursach związanych z ekologią, zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska; stwarzanie przestrzeni do kreatywnego działania uczniów poprzez film, sport, sztukę; wzmacnianie umiejętności cyfrowych uczniów oraz posługiwania się nowoczesnymi narzędziami edukacyjnymi w tym sztuczną inteligencją.

W ramach projektu uczniowie i nauczyciele z sukcesami przeprowadzili i uczestniczyli w znacznej liczbie konkursów. Wśród nich znalazły się m.in.: Międzyszkolny Konkurs – SZCZYTNO-LOVE-ROWER, Ogólnopolski Konkurs „Copernicus for Us”, IV Ogólnopolska Olimpiada Antysmogowa, Ogólnopolski konkurs plastyczny „Od mikroskopu do dżungli – praca naukowa BIOLOGA Twoimi oczami”, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Do czego wykorzystywana jest ropa naftowa?”, XXIV Ogólnopolski Konkurs Geologiczno-Środowiskowy „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”, Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny „EKO-STRÓJ”.


Promocja podjętych działań ekologicznych prowadzona była za pomocą różnych kanałów komunikacji, obejmujących zarówno te tradycyjne (prasa), jak i nowoczesne formy (portale internetowe, media społecznościowe). Dzięki temu mogliśmy szybko i efektywnie dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Realizacja projektu zaowocowała przyznaniem Certyfikatu „Szkoła Przyjazna Środowisku”. Co jednak najważniejsze, przyniosła realne efekty – wzrost świadomości ekologicznej uczniów, większą wrażliwość na przyrodę oraz zrozumienie znaczenia zdrowego stylu życia, idei zero waste i kompetencji cyfrowych.

Podsumowując, udział w konkursie wpisał się w rosnącą potrzebę kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska, co nabiera szczególnego znaczenia w kontekście współczesnych wydarzeń, takich jak kwietniowa misja Artemis II przeprowadzona przez NASA. Zdjęcia Błękitnej Planety, przesyłane przez astronautów, przypominają, jak wyjątkowa jest Ziemia oraz jak wiele zależy od naszych codziennych, z pozoru drobnych wyborów.


Szkolny Koordynator Programu
Przemysław Bugaj

Galeria zdjęć