menu

Kino dla obywateli z Ukrainy w Szczytnie

2022-08-10 14:17:08 (ost. akt: 2022-08-17 07:56:22)

Już 16 sierpnia na Dziedzińcu Ratusza w Szczytnie o godz. 20:30 odbędzie się pokaz hollywoodzkiej animacji muzycznej „SING” w języku ukraińskim. Projekcja odbędzie się w ramach projektu filmowego pod nazwą „Kino dla dzieci z Ukrainy”, organizowanego w całej Polsce przez Stowarzyszenie Operation Mobilisation, a realizowanego dzięki finansowemu wsparciu Fundacji ORLEN.

Wydarzenie skierowane jest do dzieci-uchodźców z Ukrainy oraz ich opiekunów przebywających w Szczytnie oraz w centrach dla uchodźców będących pod opieką miasta.

W ramach ogólnopolskiego projektu „Kino dla dzieci z Ukrainy” zaplanowano 50 dni projekcyjnych, podczas których zostaną wyświetlone filmy animowane z pozytywnym przesłaniem i popularne bajki w języku ukraińskim. Projekcje zaplanowane są w centrach dla uchodźców zlokalizowanych na terenie całej Polski i już odbyły się m.in. w Płocku, Włocławku, Warszawie, Katowicach, Krakowie, Żywcu, Łodzi, Lublinie i Kutnie. Najbliższe seanse filmowe planowane są w Ożarowie Mazowieckim, Szczytnie, Siedlcach, Radymnie, Boratynie i Lesku. Projekcjom będą towarzyszyć działania informacyjno-edukacyjne dotyczące ochrony i bezpieczeństwa dzieci, które musiały z rodzicami uciekać z Ukrainy oraz wspierające emocjonalnie rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji. O najwyższą jakość projekcji filmowych zadba firma Outdoor Cinema Ent.

Rozrywka z edukacją
Celem projektu jest pomoc ofiarom konfliktu zbrojnego w Ukrainie, które zostały zmuszone do opuszczenia swojego kraju. Zrodził się on z potrzeby organizowania czasu dla dzieci w centrach relokacyjnych i halach noclegowych oraz zwrócenia uwagi na zagrożenia związane z bezpieczeństwem dzieci podczas podróży, poszukiwaniem transportu i zakwaterowania u nieznanych wcześniej osób. Radość z prawdziwego seansu filmowego to dla najmłodszych nie tylko źródło rozrywki, ale też nadziei na przyszłość - to istotne przypomnienie, że pomimo trudnych przeżyć, dzieci wciąż mają prawo do zabawy, rozwoju oraz że nie są dla innych ciężarem. Projekcje dadzą też możliwość wytchnienia opiekunom, którzy będą mogli w tym czasie skupić się na własnych bieżących potrzebach i zadaniach, co wpłynie pozytywnie na całe rodziny. W ramach projektu będą również dystrybuowane materiały na temat bezpieczeństwa i ochrony najmłodszych, skierowane do opiekunów, ale i samych dzieci. Wiele z nich przekroczyło bowiem granicę bez rodziców, pod opieką babć, cioć lub znajomych.

Pozytywny repertuar lekiem na stres
W Szczytnie pokazana zostanie uwielbiana na całym świecie hollywoodzka animacja muzyczna „SING” z ukraińskim dubbingiem, która uczy, że - tak jak główny bohater miś koala Buster Moon - nie warto się poddawać mimo przeciwności, ale z pomocą przyjaciół, pokonywać lęki i spełniać marzenia. Specjalnie dobrany repertuar filmowy, w ukraińskiej wersji językowej, pełen pozytywnych wartości, dobrych wyborów i zwycięstwa dobra nad złem, ma za zadanie redukować stres, poprawiać samopoczucie, budzić wiarę i nadzieję na przyszłość. Dla małych widzów przygotowane zostaną plecaki zawierające materiały edukacyjne oraz książeczki i kolorowanki.

Miejsce projekcji
Wydarzenie odbędzie się 16 sierpnia 2022 roku na Dziedzińcu Ratuszu Miejskiego w Szczytnie. W przypadku złej pogody projekcja zostanie przeniesiona do Miejskiego Domu Kultury. Bezpłatny seans filmowy rozpocznie się o godz. 20:30. Serdecznie zapraszamy.

W projekcie biorą udział: 
Stowarzyszenie Operation Mobilisation w Polsce
Polski oddział międzynarodowej, chrześcijańskiej organizacji założonej w 1957 r., która w 118 krajach świata organizuje działania humanitarne, prowadzi grupy samopomocowe, misje medyczne, zajmuje się edukacją, a na pokładzie statku Logos Hope prowadzi największą na świecie pływającą księgarnię. W związku z wojną w Ukrainie, działania Stowarzyszenia Operation Mobilisation w Polsce skupiają się na wsparciu psychospołecznym matek z małymi dziećmi na przejściach granicznych, wspieraniu bezpieczeństwa dzieci w miejscach tymczasowego zakwaterowania, integracji uchodźców oraz prowadzeniu programu półkolonii dla dzieci, które doświadczyły traumatycznych przeżyć. 

Fundacja ORLEN
W kręgu zainteresowania Fundacji ORLEN są przede wszystkim dzieci, zwłaszcza te pozbawione naturalnej opieki rodzicielskiej. Dlatego Fundacja przeznacza znaczne środki na pomoc i rozwój rodzinnych domów dziecka, organizuje i finansuje dla nich letni wypoczynek, pomaga w bieżących potrzebach. Realizuje również cele edukacyjne poprzez inspirację i popieranie programów związanych z bezpieczeństwem najmłodszych, m.in. w drodze do, i ze szkoły. Prowadzi też działalność na rzecz mniejszości narodowych, ofiar katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą. Od rozpoczęcia wojny w Ukrainie Fundacja ORLEN pomaga i wspiera uchodźców poprzez organizację miejsc noclegowych.
  
Outdoor Cinema Ent.
Lider w organizacji projekcji kinowych zarówno na świeżym powietrzu, jak w obiektach zamkniętych. Organizator tysięcy projekcji kinowych w Polsce, w tym największego w Polsce Profesjonalnego Kina Objazdowego docierającego do ponad 100 miejscowości, w których nie ma kina. Wszystkie projekcje filmowe organizowane są w najwyższej jakości obrazu i dźwięku przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu kinotechnicznego. Misją Outdoor Cinema Ent. jest wyrównywanie szans w dostępie do kultury na terenie całego kraju. Za swoją działalność firma została wielokrotnie nagrodzona.

https://m.powiatszczycienski.pl/2022/08/orig/kino-dla-dzieci-z-ukrainy-5-grafika1-53254.png