menu

41. ROCZNICA ŚMIERCI KRZYSZTOFA KLENCZONA

2022-04-07 06:21:27 (ost. akt: 2022-04-07 06:24:03)

Dziś mija 41. rocznica śmierci wybitnego muzyka Krzysztofa Klenczona. Artysta zmarł 7 kwietnia 1981 roku w Chicago. Był niezwykle uzdolnionym muzycznie samoukiem. Na swoim koncie posiada wiele znanych utworów, takich jak „Biały Krzyż”, „Kwiaty we włosach” czy „Wróćmy na jeziora”.

Muzyk urodził się 14 stycznia 1942 roku w Pułtusku, jednak związany był ze Szczytnem od najmłodszych lat. Uczęszczał tu do szkół, a razem z rodziną mieszkał przy ulicy 3 Maja 8, gdzie aktualnie znajduje się tablica pamiątkowa i nota na temat muzyka.

Mimo wielkiej miłości do Mazur Krzysztof postanowił przenieść się do Gdańska w pogoni za marzeniami i dołączył do grupy Niebiesko – Czarni. Gra w zespole przyniosła mu wielki sukces, ponieważ pozwoliła mu wyruszyć w swoje pierwsze zagraniczne tourne i w 1963 roku wystąpić w paryskiej „Olimpii”.

Klenczon nie chciał ograniczać się tylko do roli gitarzysty, dlatego założył własną grupę muzyczną, którą nazwał „Pięciolinia”. Ich nazwa z czasem zmieniła się na „Czerwone Gitary”. Zespół do tej pory cieszy widzów swoimi koncertami.

Po pięciu latach Muzyk opuścił grono „Czerwonych Gitar” i założył „Trzy Korony”, z którymi nagrał jedną płytę „Krzysztof Klenczon i Trzy Korony”. Po wielkim sukcesie albumu Artysta podjął decyzję o wyprowadzce do Stanów Zjednoczonych.

Podczas pobytu na obczyźnie Krzysztof nagrał płytę „Powiedz stary gdzieś Ty był”, zawierającą znane już słuchaczom utwory w nowych aranżacjach oraz nowe piosenki, takie jak „Natalie – Piękniejszy Świat” czy „Wiśniowy sad”.

Tragiczna śmierć Krzysztofa Klenczona nastąpiła na skutek ran odniesionych w wypadku samochodowym, który wydarzył się podczas powrotu z koncertu charytatywnego w Chicago.

Urna z prochami artysty została złożona w dniu imienin Muzyka - 25 lipca 1981 roku na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mazurskiej w Szczytnie. Jego grób jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców Szczytna, a także fanów z całego kraju.

Rok 2021 w Naszym Mieście był Rokiem Krzysztofa Klenczona. Jednym z najważniejszych punktów obchodów była zmiana nazwy ulicy Spacerowej na ulicę Krzysztofa Klenczona.

Pamięć o tym wybitnym Artyście w naszym mieście jest wiecznie żywa, między innymi dzięki pomnikom znajdującym się przed Miejskim Domem Kultury oraz na pasażu w pobliżu Plaży Miejskiej.

Fani Muzyka przyjeżdżając do Szczytna mogą odwiedzić wszystkie miejsca na terenie miasta związane z Artystą, dzięki mapie „Szlakiem Krzysztofa Klenczona” przygotowanej w ramach Roku Krzysztofa Klenczona w Szczytnie.

Pamiętamy!

https://m.powiatszczycienski.pl/2022/04/orig/1-49568.png
https://m.powiatszczycienski.pl/2022/04/orig/3-49567.png
https://m.powiatszczycienski.pl/2022/04/orig/2-49566.png
https://m.powiatszczycienski.pl/2022/04/orig/41-rocznica-smierci-krzysztofa-klenczona-1-49565.png