Dziś mija 41. rocznica śmierci wybitnego muzyka Krzysztofa Klenczona. Artysta zmarł 7 kwietnia 1981 roku w Chicago. Był niezwykle uzdolnionym muzycznie samoukiem. Na swoim koncie posiada wiele znanych utworów, takich jak „Biały Krzyż”, „Kwiaty we włosach” czy „Wróćmy na jeziora”.
Mimo wielkiej miłości do Mazur Krzysztof postanowił przenieść się do Gdańska w pogoni za marzeniami i dołączył do grupy Niebiesko – Czarni. Gra w zespole przyniosła mu wielki sukces, ponieważ pozwoliła mu wyruszyć w swoje pierwsze zagraniczne tourne i w 1963 roku wystąpić w paryskiej „Olimpii”.
Klenczon nie chciał ograniczać się tylko do roli gitarzysty, dlatego założył własną grupę muzyczną, którą nazwał „Pięciolinia”. Ich nazwa z czasem zmieniła się na „Czerwone Gitary”. Zespół do tej pory cieszy widzów swoimi koncertami.
Po pięciu latach Muzyk opuścił grono „Czerwonych Gitar” i założył „Trzy Korony”, z którymi nagrał jedną płytę „Krzysztof Klenczon i Trzy Korony”. Po wielkim sukcesie albumu Artysta podjął decyzję o wyprowadzce do Stanów Zjednoczonych.
Podczas pobytu na obczyźnie Krzysztof nagrał płytę „Powiedz stary gdzieś Ty był”, zawierającą znane już słuchaczom utwory w nowych aranżacjach oraz nowe piosenki, takie jak „Natalie – Piękniejszy Świat” czy „Wiśniowy sad”.
Tragiczna śmierć Krzysztofa Klenczona nastąpiła na skutek ran odniesionych w wypadku samochodowym, który wydarzył się podczas powrotu z koncertu charytatywnego w Chicago.
Urna z prochami artysty została złożona w dniu imienin Muzyka - 25 lipca 1981 roku na cmentarzu komunalnym przy ulicy Mazurskiej w Szczytnie. Jego grób jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców Szczytna, a także fanów z całego kraju.
Rok 2021 w Naszym Mieście był Rokiem Krzysztofa Klenczona. Jednym z najważniejszych punktów obchodów była zmiana nazwy ulicy Spacerowej na ulicę Krzysztofa Klenczona.
Pamięć o tym wybitnym Artyście w naszym mieście jest wiecznie żywa, między innymi dzięki pomnikom znajdującym się przed Miejskim Domem Kultury oraz na pasażu w pobliżu Plaży Miejskiej.
Fani Muzyka przyjeżdżając do Szczytna mogą odwiedzić wszystkie miejsca na terenie miasta związane z Artystą, dzięki mapie „Szlakiem Krzysztofa Klenczona” przygotowanej w ramach Roku Krzysztofa Klenczona w Szczytnie.
Pamiętamy!