menu

Przedszkola w Szczytnie nagrodzone za udział w wakacyjnym wyzwaniu Sportowej Akademii Veolia Junior

2020-11-12 08:04:23 (ost. akt: 2020-11-12 08:13:24)

Karate, baseball, koszykówka, lekkoatletyka, pływanie i taekwondo – to dyscypliny olimpijskie, które w trakcie Veoliady – Olimpiady Przedszkolaków on-line poznali najmłodsi. W sportowej przygodzie dzieciom towarzyszył lisek SAVuś - maskotka SAV Junior, a placówki zmierzyły się w konkursie. W czwartek, 5 listopada 2020 roku, dyrektorzy i nauczyciele zwycięskich placówek odebrali wyróżnienia.

Sportowa Akademia Veolia Junior (SAV Junior) to odpowiedź na zwiększający się problem niewystarczającej aktywności fizycznej dzieci, a celem projektu jest wyposażenie przedszkolaków w podstawowe umiejętności ruchowe, dzięki którym dzieci będą sprawne i przygotowane do uczenia się w przyszłości bardziej złożonych form ruchu, takich jak gra w piłkę nożną, rzucanie frisbee, pływanie kajakiem czy trenowanie sztuk walki. Zdobywając kolejne sprawności, dzieci rozwijają nie tylko cechy motoryczne, ale i kompetencje społeczne potrzebne do funkcjonowania w grupie, czy czekającej ich już wkrótce nauki w szkole. Celem projektu jest także zbudowanie nawyku codziennej aktywności fizycznej oraz podniesienie świadomości rodziców w tym zakresie. Sportowa Akademia Veolia Junior realizowana jest w Szczytnie w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Szczytnie.

Sytuacja związana z COVID-19 diametralnie zmieniła realia pracy przedszkoli, dlatego program w tym roku realizowany jest w innowacyjnej odsłonie (on-line). W okresie wakacyjnym, przedszkola z 10 miast w Polsce, w tym z Szczytna, wzięły udział
w Olimpiadzie Przedszkolaków on-line – Veoliadzie. Uczestnicy programu mieli możliwość bawić się i wirtualnie stanąć do sportowej rywalizacji z rówieśnikami. Każdemu z tygodni Veoliady przypisana była inna dyscyplina olimpijska. Placówki otrzymały gotowe materiały do pracy z dziećmi – filmiki z zabawami ruchowymi, wzbogacone o wartość edukacyjną i karty pracy, które zachęcały dzieci do ruchu
i rozwijania kreatywności.
O potrzebie i korzyściach wynikających z codziennej aktywności fizycznej wśród dzieci nie trzeba przekonywać przedszkoli, które dołączyły do Veoliady - mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Zarządu Fundacji Veolia Polska. - Uczestnikom projektu należą się jednak szczególne wyrazy uznania za to, że podjęli to sportowe wyzwanie w tak niełatwej dla nich sytuacji – dodaje.
Dzięki zaangażowaniu w cykliczne wyzwania, przedszkola przygotowywały się do ostatecznego konkursu. Podsumowaniem całego cyklu było nadesłanie zgłoszenia konkursowego w dowolnej twórczej formie, w którym placówka miała za zadanie podsumować swój udział w Veoliadzie.

W Szczytnie wyłoniono trzy zwycięskie placówki:
1. Miejskie Przedszkole nr 2 „Fantazja” w Szczytnie
2. Miejskie Przedszkole nr 9 „Kubuś Puchatek” w Szczytnie
3. Miejskie Przedszkole nr 1 „Bajka” w Szczytnie

Choć ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną, nie mogło odbyć się uroczyste spotkanie, maskotka SAV Junior – SAVuś, odwiedziła placówki, by na ręce dyrekcji złożyć gratulacje, dyplomy dla przedszkola i certyfikaty dla zaangażowanych nauczycieli.