menu

KORONAWIRUS

2020-03-12 07:44:42 (ost. akt: 2020-06-19 11:00:47)

Szanowni Mieszkańcy Szczytna w związku z ostatnimi wydarzeniami w kraju i na świecie, oraz coraz częściej pojawiającą się paniką dotyczącą tematu koronawirusa postanowiłem uruchomić dla Państwa specjalną zakładkę na stronie www.miastoszczytno.pl – koronawirus. Znajdą tam Państwo aktualne informacje m.in. dotyczące bieżącej sytuacji, tego jak zapobiegać zakażeniu, ważne numery telefonów. Strona będzie regularnie aktualizowana, dlatego zachęcam do jej odwiedzania i udostępniania informacji. Proszę także o zachowanie spokoju i stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego.
Apeluję również o zastąpienie zbiorowej paniki zdrowym rozsądkiem, umiarem, a przede wszystkim ludzką empatią.


Burmistrz Miasta Szczytno
Krzysztof Mańkowski


- Obwieszczenie Burmistrza Miasta Szczytno
http://m.szczycienski.wm.pl/2020/06/orig/maseczki-32612.jpg

- Koronawirus: informacje i zalecenia rządu.
https://www.gov.pl/web/koronawirus/dzialania-rzadu

- Zostają zniesione kolejne ograniczenia – 18 maja pójdziemy do fryzjera, kosmetyczki i restauracji.
Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni.

- Wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzamy także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym?
4 maja ruszą hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza

- 4 maja otwarte zostaną niektóre obiekty sportowe. Rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy będą wznowione 29 maja, a żużlowej ekstraligi 12 czerwca. Sportowcy przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu.
https://www.gov.pl/web/koronawirus/premier-znosimy-kolejne-ograniczenia-otwieramy-boiska-wraca-ekstraklasa

- ABC noszenia maski.
http://m.szczycienski.wm.pl/2020/04/orig/instrukcja-maska-30187.jpg

- Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.
Nowa normalność: etapy znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19

- Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Dzięki temu chroni siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.
Wychodzisz z domu? Zasłoń usta i nos!

- Plakat informujący o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z epidemią Covid-19.
Plakat informujący o zasadach bezpieczeństwa

- Od 16 kwietnia (czwartek) każda osoba na ulicy będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa. Zmianie ulegną także terminy matur i egzaminu ósmoklasisty. Oprócz tego przedłużono obowiązywanie wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. To oznacza, że ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach obowiązują również podczas świąt wielkanocnych.
https://www.gov.pl/web/koronawirus/zasady-na-dluzej

- 100 mld zł trafi do kieszeni polskich firm na ochronę miejsc pracy w ramach Tarczy Finansowej.
https://www.gov.pl/web/koronawirus/100-mld-zl-trafi-do-kieszeni-polskich-firm-na-ochrone-miejsc-pracy-w-ramach-tarczy-finansowej

- Na co mogą liczyć osoby objęte kwarantanną?
http://miastoszczytno.pl/13854,Na-co-moga-liczyc-osoby-objete-kwarantanna.html

- Informacje o pomocy jaką urzędy pracy oferują pracodawcom w ramach Tarczy antykryzysowej COVID-19.
Informacje o pomocypracodawcom w ramach Tarczy antykryzysowej

- Zapraszamy do zapoznania się z materiałami na temat wsparcia, jakie można uzyskać z ZUS w ramach Tarczy Antykryzysowej.
Tarcza Antykryzysowa – wsparcie z ZUS

- Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniają się zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszenie działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży.
Kolejne kroki w walce z koronawirusem

- Od wtorku – 31 marca, codziennie, na kanale YouTube Akademia NFZ będą publikowane filmy z cyklu „Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii”, z których każdy poświęcony jest innemu zagadnieniu: strach i lęk / izolacja społeczna / lęk o zdrowie i życie / lęk o utratę pracy / utrata kontroli nad życiem / konflikty w rodzinie – plan poniżej.
Wsparcie psychologiczne w czasie epidemii

- Nowe zasady bezpieczeństwa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi.
Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem

- Wszystkie urzędowe sprawy prosimy załatwiać drogą telefoniczną, mailową, listownie oraz wykorzystując platformę internetową ePUAP.
Ograniczenie wizyt w Urzędzie Miejskim w Szczytnie - metody kontaktu

- Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w związku z wprowadzonym stanem epidemii, zalecają seniorom, żeby nie przebywali w miejscach publicznych, aby uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jednak już kilka dni bez ruchu, może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu, dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia przygotowały program profilaktyczny "Aktywny senior w domu." Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu.
Rusza program profilaktyczny Krajowej Izby Fizjoterapeutów i Ministerstwa Zdrowia "Aktywny senior w domu"

- Bądź bezpieczny w lesie.
Akcja - Bądź bezpieczny w lesie

- Domowe przedszkole z SAV-usiem – wspólna inicjatywa Miasta Szczytno i Fundacji Veolia Polska zachęcająca dzieci i rodziców do aktywności fizycznej bez wychodzenia z domu.
Domowe przedszkole z SAV-usiem

- W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, w okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania, wprowadzono ograniczenie prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego, polegające na nieudzielaniu pacjentom świadczeń opieki zdrowotnej w tym zakresie.
Komunikat Ministerstwa Zdrowia ws. ograniczenia od 20 marca 2020 r. prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego

- Informacje dotyczące akcji - nie kłam medyka.
Informacje dotyczące akcji - nie kłam medyka

- W związku z informacjami o gromadzeniu się rodzin z dziećmi oraz osób w różnym wieku na placach zabaw, w celu przeciwdziałania tworzeniu się warunków sprzyjających rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz w trosce o zdrowie mieszkańców Burmistrz Miasta podjął decyzję o zamknięciu placów zabaw będących w administracji miasta.
Informacja o zamknięciu placów zabaw

- Zdalne lekcje dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.
Zdalne lekcje

- Aplikacja "Kwarantanna Domowa", które ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.
Aplikacja Kwarantanna Domowa

- Apel Burmistrza Miasta Szczytno o szczególną troskę wobec osób samotnych.
Apel Burmistrza Miasta Szczytno

- W trosce o najstarszych mieszkańców Burmistrz Miasta Szczytno ogłasza akcję – ZAKUPY DLA SAMOTNEGO SENIORA. Od dziś do odwołania każdy senior 70+ nieobjęty pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnie będzie mógł telefonicznie zgłosić zapotrzebowanie na podstawowe produkty spożywcze, artykuły gospodarstwa domowego i leki, które dostarczy mu wolontariusz.
Zakupy dla samotnego seniora 70+

- Jeżeli w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jesteś objęty kwarantanną, pamiętaj - nie jesteś pozostawiony sam sobie. Otrzymasz wsparcie z wielu miejsc.
Pomoc osobom w kwarantannie

- Materiały do nauki w domu opracowane przez Centrum Rozwoju Lokalnego. Nowe materiały ukazywać się będą w każdą środę i piątek aż do czasu kiedy szkoły i przedszkola wznowią funkcjonowanie.
Materiały do nauki w domu przygotowane przez Centrum Rozwoju Lokalnego

- Film 12 porad jak się OCHRONIĆ przed koronawirusem.
12 porad jak się OCHRONIĆ przed koronawirusem

- Zamknięte żłobki, przedszkola i szkoły oznaczają, że przez najbliższy czas spędzicie ze swoimi dziećmi dużo czasu. Zwłaszcza, że możecie korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, jeśli Wasze pociechy nie ukończyły ósmego roku życia. Pamiętajcie jednak, że plac zabaw to nie jest dobre miejsce na wspólne spędzanie czasu z dziećmi!
Informacje dla rodziców

- Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.
Informacje dla seniorów

- Hospitalizowany - podstawowe informacje.
Hospitalizowany - podstawowe informacje

- Zadbaj o swoją odporność. Ćwicz nie wychodząc z domu. Siłownia Xtreme Fitness Gyms w Szczytnie wprowadziła zajęcia Fitness LIVE trzy razy dziennie.
Zadbaj o swoją formę online

- Apel Burmistrza Miasta Szczytno
Apel Burmistrza Miasta Szczytno

- Informacje dla osób, które podejrzewają, że mogą być zakażone koronawirusem.
Informacje dla osób, które podejrzewają, że mogą być zakażone koronawirusem

- Porady lekarskie i e-recepty. Niezbędne informacje
Porady lekarskie i e-recepty - informacje

- Zasady kwarantanny w związku z koronawirusem. Niezbędne informacje.
Zasady kwarantanny w związku z koronawirusem

- Informujemy, że w związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną, Polskie Towarzystwo Psychologiczne uruchomiło pomoc psychologiczną, którą można uzyskać pod nr tel. +48 730 822 320. INFOLINIA BĘDZIE CZYNNA CODZIENNIE OD GODZ 09.00 - 21.00.
Bezpłatna pomoc psychologiczna

- Dostarczanie żywności osobom w kwarantannie.
Dostarczanie żywności osobom w kwarantannie

- Koronawirus - zasady postępowania krok po kroku - schemat.
Koronawirus - zasady postępowania krok po kroku

W poniedziałek, 16 marca w Urzędzie Miejskim w Szczytnie odbyło się spotkanie Miejskiego Sztabu Kryzysowego. Koordynuje on działania związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu koronawirusa w naszym mieście.
Spotkanie Miejskiego Sztabu Kryzysowego

- Informujemy, że w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego w całym kraju Zarząd Banku Spółdzielczego w Szczytnie zdecydował o czasowym zawieszeniu obsługi klientów w Punkcie Kasowym w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ul. H. Sienkiewicza 1 od 16 marca 2020 r. do odwołania.
Informacja dot. czasowego zamknięcia Punktu Kasowego Banku Spółdzielczego w Urzędzie Miejskim w Szczytnie

- Od 16 marca 2020 roku, do odwołania wprowadzone zostają zdecydowane ograniczenia kontaktów interesantów z urzędnikami. Urząd Miejski w Szczytnie oraz podległe mu jednostki będą pracować w dotychczasowych godzinach. Wszystkie urzędowe sprawy prosimy załatwiać drogą telefoniczną, mailową, listownie oraz wykorzystując platformę internetową ePUAP.
Ograniczenie wizyt w Urzędzie Miejskim w Szczytnie - metody kontaktu

- Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na stronie Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego
Warmińsko-Mazurski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny

- Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia na stronie Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie
Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia

- Oświadczenie Burmistrza Miasta Szczytno o wprowadzeniu od 16 marca 2020 roku ograniczenia kontaktów interesantów z urzędnikami.
Oświadczenie Burmistrza Miasta Szczytno

- Szczytno zachowuje spokój
Szczytno zachowuje spokój

- Koronawirus: wiadomości, informacje i zalecenia
Koronawirus wiadomości

- Ograniczenia działalności gastronomicznej, rozrywkowej oraz funkcjonowania galerii handlowych
Ograniczenia działalności gastronomicznej, rozrywkowej oraz funkcjonowania galerii handlowych

- W związku z rozwojem sytuacji epidemiologicznej w Europie MSZ RP uruchomiło infolinię dot. możliwości przekraczania granic. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu +48 22 523 8880.
Infolinia MSZ ws. przekraczania granic

-Znajdziesz tutaj aktualne, oficjalne i wiarygodne informacje na temat nowego koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19 oraz informacje jak zachować środki ostrożności i jak postępować w przypadku podejrzenia zakażenia u siebie lub swoich bliskich.
Koronawirus: najnowsze informacje i zalecenia

-W związku z rozprzestrzenianiem się na terytorium Polski koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, mając na uwadze bezpieczeństwo młodzieży, zalecamy pracodawcom zwolnienie pracowników młodocianych, w tym uczniów będących młodocianymi pracownikami, zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego, z obowiązku świadczenia pracy w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.).
Komunikat Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministra Edukacji Narodowej ws. pracowników młodocianych

-W czwartek, 12 marca w gabinecie Burmistrza Miasta Szczytno odbyło się spotkanie z lekarzami Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Spotkanie z lekarzami POZ

-W czwartek, 12 marca w gabinecie Burmistrza Miasta Szczytno odbyło się spotkanie z dyrektorami spółek miejskich. Tematem spotkania była sytuacja związana z wprowadzeniem przez spółki środków ochronnych przeciwko nowemu koronawirusowi.
Spotkanie z dyrektorami spółek miejskich

- Ważne informacje na temat postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Telefoniczna Informacja Pacjenta: 800 190 590
Kampania edukacyjna - KORONAWIRUS

- Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19.
Koronawirus – co musisz wiedzieć?

- Czy koronawirus, wywołujący chorobę COVID-19, jest groźniejszy od znanego nam wirusa grypy? Co o nim wiemy i czy potrafimy opanować epidemię znanymi nam sposobami?
Koronawirus – co o nim wiemy

- Zasady kwarantanny w związku z koronawirusem

- Jak skutecznie myć ręce?

- Ważne informacje na temat postępowania w przypadku podejrzenia zakażeniem koronawirusem

- Koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie.
Jak zapobiegać zakażeniu

- Co musisz wiedzieć o koronawirusie? - film edukacyjny

- Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną dotyczącą koronawirusa Urząd Miasta podjął środki zapobiegawcze. W związku z potencjalnym zagrożeniem spowodowanym koronawirusem SARS-CoV-2, powodującym chorobę COVID-19, zwracamy się z prośbą o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miasta do niezbędnego minimum.
Prośba o ograniczenie wizyt w Urzędzie Miasta

- W środę, 11 marca w Urzędzie Miejskim w Szczytnie odbyło się spotkanie w sprawie placówek oświatowych zlokalizowanych na terenie Miasta Szczytno.
Zawieszenie zajęć w placówkach oświatowych na okres dwóch tygodni

- Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

- W związku z podjęciem zdecydowanych kroków mających na celu zatrzymanie szerzenia się koronawirusa SARS-COV-2 sztab kryzysowy z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego zdecydował o czasowym zamknięciu od 12 do 25 marca 2020 r. instytucji kultury, filharmonii, oper, teatrów, muzeów, kin, bibliotek oraz szkół, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego.
Zawieszenie działalności instytucji kultury i placówek szkolnictwa artystycznego

- Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów

- Zgodnie z decyzją Premiera Hala Widowiskowo-Sportowa im. Huberta Wagnera w Szczytnie, Boiska Orlik 2012 oraz Stadion przy ul. Śląskiej zostają zamknięte od dnia 12.03.2020 r. do 29.03.2020 r.
Obiekty sportowe nieczynne


  • Port Lotniczy OLSZTYN- MAZURY
  • Kino w Szczytnie od piątku
  • Kfsdw
  • Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa