menu

Zrównoważony transport publiczny: wygoda i bezpieczeństwo

2019-09-27 12:00:00 (ost. akt: 2019-10-31 15:02:11)

- Gmina Miejska Szczytno stawia na bezpieczny i nowoczesny transport zbiorowy jako alternatywę dla poruszania się po mieście samochodami oraz walkę ze smogiem – mówi Krzysztof Mańkowski Burmistrz Miasta Szczytno. - Realizacja projektu „Miasto Szczytno – miasto zrównoważonego transportu publicznego” ma na celu pokazanie, że rower i autobus mogą być tanią, szybką i wygodną alternatywą dla samochodu.

https://m.powiatszczycienski.pl/2019/10/orig/znaki-na-strone-www-25571.jpg
Gmina Miejska Szczytno realizuje projekt pn. „Miasto Szczytno – miasto zrównoważonego transportu publicznego” Etap I dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
Wartość projektu to 1 187 759,75 złotych.
Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 760 998,79 złotych.

Celem projektu jest zapewnienie integracji komunikacyjnej miasta Szczytno poprzez ułatwienie dojazdów do pracy, szkoły i zwiększenie dostępności usług oraz bezpieczeństwa ruchu. Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce nowe rozwiązanie jest bardzo proste.
- Mieszkańcy Szczytna, zwłaszcza Ci mieszkający na przedmieściach, zyskają na realizacji projektu. Będą mogli korzystać z rozbudowanej, 3 linii autobusowej. Jeden z przystanków przy nowej części trasy zostanie wyposażony w strefę Bike&Ride. Będzie to miejsce, w którym rowerzyści mogą bezpiecznie zostawić swój jednoślad i kontynuować podróż do pracy, lub szkoły autobusem miejskim - mówi Krzysztof Mańkowski Burmistrz Miasta Szczytno.

W ramach projektu już wymieniono 450 opraw oświetlenia ulicznego, na takie, które poprzez skupienie światła lepiej wpływa na doświetlenie chodnika po zapadnięciu zmroku szczególnie jesienią i zimą. Przyniesie to również wymierny skutek dla środowiska naturalnego w postaci zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery o 217 ton. Zmniejszy także zużycie energii o około 261 MWh. Taką ilość energii rocznie zużywa średnio 130 trzyosobowych rodzin. Na potrzeby nowego przebiegu linii nr 3 przebudowano także łącznik ulicy Królowej Jadwigi z ulicą Lidzbarską w ramach prac wybudowano jezdnię i chodniki, wybudowano zatokę z wiatą przystankową, kanalizację deszczową i oświetlenie uliczne w technologii LED.

- Dzięki tym pracom korzystanie z komunikacji miejskiej stanie się łatwiejsze dla większej liczby mieszkańców naszego miasta. Szacujemy, że dzięki rozwinięciu linii nr 3, tylko w trakcie roku szkolnego, skorzysta z niej dodatkowo ponad 2700 tys. pasażerów – dodaje Jan Lis Prezes Zarządu Zakładu Komunikacji Miejskiej Spółki z o.o. i dodaje. - Wybierając transport publiczny zamiast samochodu oszczędzamy czas i pieniądze, ale też dbamy o swoje zdrowie ograniczając emisję spalin i zwiększając aktywność fizyczną.

W ramach projektu zostanie wykonane:

• budowa łącznika drogi ulicy Królowej Jadwigi z ulicą Lidzbarską
• wymiana 450 opraw oświetlenia ulicznego
• budowa jezdni
• budowa chodników
• oznakowanie drogi
• budowa zatoki autobusowej z wiatą i stojakami rowerowymi w systemie Bike&Ride
• budowa zjazdów
• budowa kanalizacji deszczowej
• remont i przebudowa sieci wodno-kanalizacyjnej
• budowa oświetlenia ulicznego w technologii LED
• usunięcie kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną

https://m.powiatszczycienski.pl/2019/10/orig/znaki-na-strone-www-25571.jpg
https://m.powiatszczycienski.pl/2019/10/orig/dsc08742-25600.jpg